Bandar Seri Begawan
Paris

Bandar Seri Begawan vs Paris — Jämförelse av levnadskostnader

Bandar Seri Begawan
Brunei
VS
Paris
France
Uppskattade genomsnittliga levnadskostnader är ~289% lägre i Bandar Seri Begawan

Bandar Seri Begawan

$900

genomsn. månadskostnad

Befolkning

50,000

Säkerhet

82/100

Kvalitet

60/100

Kostnad
38
Säkerhet
82
Liv
60

Paris

$3,500

genomsn. månadskostnad

Befolkning

2,161,000

Säkerhet

52/100

Kvalitet

72/100

Kostnad
85
Säkerhet
52
Liv
72

Data senast uppdaterad:

Jämför Två Städer

Uppskattade genomsnittliga levnadskostnader är ~289% lägre i Bandar Seri Begawan

Övergripande Jämförelse av Månadskostnad

Bandar Seri Begawan

$900

uppskattad per månad

Paris

$3,500

uppskattad per månad

Skillnad

+288.9%

Månatliga besparingar

$2,600

Årliga besparingar

$31,200

Siffrorna som visas är uppskattade genomsnitt för allmänna jämförelseändamål och kanske inte återspeglar individuella utgiftsmönster.

Kostnadsjämförelse per Kategori

Månatliga genomsnitt sida vid sida

Uppskattad Löneäkvivalens (Informativ)

Vad du skulle behöva tjäna för samma livsstil

Denna beräkning ger en uppskattad jämförelse baserad på genomsnittliga levnadskostnader och utgör inte finansiell eller arbetsrättslig rådgivning.

$/year (USD)

$291,667

+$216,667/year (USD)

Löneäkvivalenssiffror är endast illustrativa uppskattningar och bör inte användas för anställning, förhandling eller finansiella planeringsbeslut.

Detaljerad Kategorinedbrytning

Prisjämförelse artikel för artikel i 7 kategorier

ArtikelBandar Seri BegawanParisSkillnad
1-rumslägenhet (Centrum)(per månad)
$500.00$1,950.00
+290.0%
1-rumslägenhet (Utanför Centrum)(per månad)
$320.00$1,250.00
+290.6%
3-rumslägenhet (Centrum)(per månad)
$1,000.00$3,600.00
+260.0%
3-rumslägenhet (Utanför Centrum)(per månad)
$600.00$2,300.00
+283.3%
ArtikelBandar Seri BegawanParisSkillnad
Måltid på Billig Restaurang(per måltid)
$3.50$16.00
+357.1%
Middag för 2 på Medelklass Restaurang(per måltid)
$22.00$70.00
+218.2%
Meny på McDonald's(per måltid)
$4.50$10.00
+122.2%
Mjölk (1 liter)(per liter)
$1.80$1.25
-30.6%
Bröd (500g)(per limpa)
$0.90$1.60
+77.8%
Ris (1 kg)(per kg)
$1.00$1.90
+90.0%
Ägg (12 st.)(per dussin)
$1.60$3.80
+137.5%
Kycklingbröst (1 kg)(per kg)
$4.50$12.50
+177.8%
Äpplen (1 kg)(per kg)
$2.50$2.80
+12.0%
Bananer (1 kg)(per kg)
$1.20$2.00
+66.7%
ArtikelBandar Seri BegawanParisSkillnad
Månadskort Kollektivtrafik(per månad)
$30.00$88.00
+193.3%
Enkelbiljett (Lokaltrafik)(per resa)
$0.75$2.20
+193.3%
Taxistart (Normaltaxa)(grundavgift)
$2.25$4.00
+77.8%
Taxi 1 km (Normaltaxa)(per km)
$0.50$1.80
+260.0%
Bensin (1 liter)(per liter)
$0.40$1.95
+387.5%
ArtikelBandar Seri BegawanParisSkillnad
Grundläggande Tjänster (85m²)(per månad)
$50.00$220.00
+340.0%
Mobilabonnemang(per månad)
$15.00$20.00
+33.3%
Internet (60 Mbps+)(per månad)
$35.00$32.00
-8.6%
ArtikelBandar Seri BegawanParisSkillnad
Läkarbesök(per besök)
$10.00$30.00
+200.0%
Tandläkarbesök(per besök)
$15.00$45.00
+200.0%
Receptbelagda Läkemedel (snitt)(per recept)
$4.00$10.00
+150.0%
ArtikelBandar Seri BegawanParisSkillnad
Gymkort (månadsvis)(per månad)
$40.00$45.00
+12.5%
Biobiljett(per biljett)
$4.00$13.00
+225.0%
Cappuccino(per kopp)
$3.00$4.20
+40.0%
Öl (0.5l) på Restaurang(per glas)
$5.00$7.00
+40.0%
ArtikelBandar Seri BegawanParisSkillnad
Jeans (Levi's)(per par)
$50.00$85.00
+70.0%
Sommarklänning (Kedjebutik)(per styck)
$28.00$40.00
+42.9%
Löparskor (Nike, Adidas)(per par)
$70.00$100.00
+42.9%

Kategorivärden är aggregerade uppskattningar och kan variera beroende på stadsdel, livsstil och marknadsförhållanden.

Vanliga frågor: Bandar Seri Begawan jämfört med Paris

Är Bandar Seri Begawan eller Paris dyrare?
Paris är dyrare, med ett levnadskostnadsindex på 85 jämfört med 38 för Bandar Seri Begawan.
Hur mycket billigare är Bandar Seri Begawan än Paris?
Att bo i Bandar Seri Begawan är ungefär 55% billigare än Paris, baserat på deras samlade levnadskostnadsindex.
Vad är skillnaden i levnadskostnader mellan Bandar Seri Begawan och Paris?
Bandar Seri Begawan får 38 av 100 i vårt levnadskostnadsindex, medan Paris får 85 — där New York City är 100.