Belgrade
New York

Belgrade vs New York — Jämförelse av levnadskostnader

Belgrade
Serbia
VS
New York
United States
Uppskattade genomsnittliga levnadskostnader är ~236% lägre i Belgrade

Belgrade

$1,250

genomsn. månadskostnad

Befolkning

1,690,000

Säkerhet

65/100

Kvalitet

60/100

Kostnad
32
Säkerhet
65
Liv
60

New York

$4,200

genomsn. månadskostnad

Befolkning

8,336,817

Säkerhet

55/100

Kvalitet

62/100

Kostnad
100
Säkerhet
55
Liv
62

Data senast uppdaterad:

Jämför Två Städer

Uppskattade genomsnittliga levnadskostnader är ~236% lägre i Belgrade

Övergripande Jämförelse av Månadskostnad

Belgrade

$1,250

uppskattad per månad

New York

$4,200

uppskattad per månad

Skillnad

+236.0%

Månatliga besparingar

$2,950

Årliga besparingar

$35,400

Siffrorna som visas är uppskattade genomsnitt för allmänna jämförelseändamål och kanske inte återspeglar individuella utgiftsmönster.

Kostnadsjämförelse per Kategori

Månatliga genomsnitt sida vid sida

Uppskattad Löneäkvivalens (Informativ)

Vad du skulle behöva tjäna för samma livsstil

Denna beräkning ger en uppskattad jämförelse baserad på genomsnittliga levnadskostnader och utgör inte finansiell eller arbetsrättslig rådgivning.

$/year (USD)

$252,000

+$177,000/year (USD)

Löneäkvivalenssiffror är endast illustrativa uppskattningar och bör inte användas för anställning, förhandling eller finansiella planeringsbeslut.

Detaljerad Kategorinedbrytning

Prisjämförelse artikel för artikel i 7 kategorier

ArtikelBelgradeNew YorkSkillnad
1-rumslägenhet (Centrum)(per månad)
$520.00$3,450.00
+563.5%
1-rumslägenhet (Utanför Centrum)(per månad)
$340.00$2,200.00
+547.1%
3-rumslägenhet (Centrum)(per månad)
$980.00$6,500.00
+563.3%
3-rumslägenhet (Utanför Centrum)(per månad)
$620.00$3,800.00
+512.9%
ArtikelBelgradeNew YorkSkillnad
Måltid på Billig Restaurang(per måltid)
$7.50$25.00
+233.3%
Middag för 2 på Medelklass Restaurang(per måltid)
$32.00$110.00
+243.8%
Meny på McDonald's(per måltid)
$5.50$12.00
+118.2%
Mjölk (1 liter)(per liter)
$1.05$1.45
+38.1%
Bröd (500g)(per limpa)
$0.75$4.20
+460.0%
Ris (1 kg)(per kg)
$1.50$5.50
+266.7%
Ägg (12 st.)(per dussin)
$1.90$4.80
+152.6%
Kycklingbröst (1 kg)(per kg)
$5.50$14.50
+163.6%
Äpplen (1 kg)(per kg)
$1.30$6.20
+376.9%
ArtikelBelgradeNew YorkSkillnad
Månadskort Kollektivtrafik(per månad)
$28.00$132.00
+371.4%
Enkelbiljett (Lokaltrafik)(per resa)
$0.80$2.90
+262.5%
Taxistart (Normaltaxa)(grundavgift)
$1.80$3.50
+94.4%
Taxi 1 km (Normaltaxa)(per km)
$0.60$2.20
+266.7%
Bensin (1 liter)(per liter)
$1.55$1.05
-32.3%
ArtikelBelgradeNew YorkSkillnad
Grundläggande Tjänster (85m²)(per månad)
$140.00$190.00
+35.7%
Mobilabonnemang(per månad)
$10.00$55.00
+450.0%
Internet (60 Mbps+)(per månad)
$15.00$68.00
+353.3%
ArtikelBelgradeNew YorkSkillnad
Läkarbesök(per besök)
$22.00$250.00
+1036.4%
Tandläkarbesök(per besök)
$30.00$200.00
+566.7%
Receptbelagda Läkemedel (snitt)(per recept)
$7.00$55.00
+685.7%
ArtikelBelgradeNew YorkSkillnad
Gymkort (månadsvis)(per månad)
$28.00$95.00
+239.3%
Biobiljett(per biljett)
$5.50$18.00
+227.3%
Cappuccino(per kopp)
$2.30$5.50
+139.1%
Öl (0.5l) på Restaurang(per glas)
$2.80$9.00
+221.4%
ArtikelBelgradeNew YorkSkillnad
Jeans (Levi's)(per par)
$60.00$55.00
-8.3%
Sommarklänning (Kedjebutik)(per styck)
$28.00$42.00
+50.0%
Löparskor (Nike, Adidas)(per par)
$70.00$95.00
+35.7%

Kategorivärden är aggregerade uppskattningar och kan variera beroende på stadsdel, livsstil och marknadsförhållanden.

Vanliga frågor: Belgrade jämfört med New York

Är Belgrade eller New York dyrare?
New York är dyrare, med ett levnadskostnadsindex på 100 jämfört med 32 för Belgrade.
Hur mycket billigare är Belgrade än New York?
Att bo i Belgrade är ungefär 68% billigare än New York, baserat på deras samlade levnadskostnadsindex.
Vad är skillnaden i levnadskostnader mellan Belgrade och New York?
Belgrade får 32 av 100 i vårt levnadskostnadsindex, medan New York får 100 — där New York City är 100.