Bishkek
San Francisco

Bishkek vs San Francisco — Jämförelse av levnadskostnader

Bishkek
Kyrgyzstan
VS
San Francisco
United States
Uppskattade genomsnittliga levnadskostnader är ~646% lägre i Bishkek

Bishkek

$550

genomsn. månadskostnad

Befolkning

1,100,000

Säkerhet

58/100

Kvalitet

42/100

Kostnad
20
Säkerhet
58
Liv
42

San Francisco

$4,100

genomsn. månadskostnad

Befolkning

873,965

Säkerhet

45/100

Kvalitet

63/100

Kostnad
96
Säkerhet
45
Liv
63

Data senast uppdaterad:

Jämför Två Städer

Uppskattade genomsnittliga levnadskostnader är ~646% lägre i Bishkek

Övergripande Jämförelse av Månadskostnad

Bishkek

$550

uppskattad per månad

San Francisco

$4,100

uppskattad per månad

Skillnad

+645.5%

Månatliga besparingar

$3,550

Årliga besparingar

$42,600

Siffrorna som visas är uppskattade genomsnitt för allmänna jämförelseändamål och kanske inte återspeglar individuella utgiftsmönster.

Kostnadsjämförelse per Kategori

Månatliga genomsnitt sida vid sida

Uppskattad Löneäkvivalens (Informativ)

Vad du skulle behöva tjäna för samma livsstil

Denna beräkning ger en uppskattad jämförelse baserad på genomsnittliga levnadskostnader och utgör inte finansiell eller arbetsrättslig rådgivning.

$/year (USD)

$559,091

+$484,091/year (USD)

Löneäkvivalenssiffror är endast illustrativa uppskattningar och bör inte användas för anställning, förhandling eller finansiella planeringsbeslut.

Detaljerad Kategorinedbrytning

Prisjämförelse artikel för artikel i 7 kategorier

ArtikelBishkekSan FranciscoSkillnad
1-rumslägenhet (Centrum)(per månad)
$280.00$3,200.00
+1042.9%
1-rumslägenhet (Utanför Centrum)(per månad)
$160.00$2,400.00
+1400.0%
3-rumslägenhet (Centrum)(per månad)
$550.00$6,200.00
+1027.3%
3-rumslägenhet (Utanför Centrum)(per månad)
$320.00$4,000.00
+1150.0%
ArtikelBishkekSan FranciscoSkillnad
Måltid på Billig Restaurang(per måltid)
$3.00$25.00
+733.3%
Middag för 2 på Medelklass Restaurang(per måltid)
$15.00$105.00
+600.0%
Meny på McDonald's(per måltid)
$4.00$13.00
+225.0%
Mjölk (1 liter)(per liter)
$0.80$1.40
+75.0%
Bröd (500g)(per limpa)
$0.25$4.50
+1700.0%
Ris (1 kg)(per kg)
$0.80$5.20
+550.0%
Ägg (12 st.)(per dussin)
$1.20$5.00
+316.7%
Kycklingbröst (1 kg)(per kg)
$3.00$14.00
+366.7%
Äpplen (1 kg)(per kg)
$0.80$5.80
+625.0%
Bananer (1 kg)(per kg)
$1.20$2.00
+66.7%
ArtikelBishkekSan FranciscoSkillnad
Månadskort Kollektivtrafik(per månad)
$8.00$98.00
+1125.0%
Enkelbiljett (Lokaltrafik)(per resa)
$0.12$2.50
+1983.3%
Taxistart (Normaltaxa)(grundavgift)
$0.60$3.50
+483.3%
Taxi 1 km (Normaltaxa)(per km)
$0.25$2.15
+760.0%
Bensin (1 liter)(per liter)
$0.65$1.40
+115.4%
ArtikelBishkekSan FranciscoSkillnad
Grundläggande Tjänster (85m²)(per månad)
$40.00$185.00
+362.5%
Mobilabonnemang(per månad)
$4.00$52.00
+1200.0%
Internet (60 Mbps+)(per månad)
$10.00$70.00
+600.0%
ArtikelBishkekSan FranciscoSkillnad
Läkarbesök(per besök)
$8.00$260.00
+3150.0%
Tandläkarbesök(per besök)
$12.00$210.00
+1650.0%
Receptbelagda Läkemedel (snitt)(per recept)
$3.00$55.00
+1733.3%
ArtikelBishkekSan FranciscoSkillnad
Gymkort (månadsvis)(per månad)
$18.00$85.00
+372.2%
Biobiljett(per biljett)
$3.00$17.50
+483.3%
Cappuccino(per kopp)
$1.80$5.75
+219.4%
Öl (0.5l) på Restaurang(per glas)
$1.50$9.00
+500.0%
ArtikelBishkekSan FranciscoSkillnad
Jeans (Levi's)(per par)
$30.00$55.00
+83.3%
Sommarklänning (Kedjebutik)(per styck)
$15.00$43.00
+186.7%
Löparskor (Nike, Adidas)(per par)
$50.00$95.00
+90.0%

Kategorivärden är aggregerade uppskattningar och kan variera beroende på stadsdel, livsstil och marknadsförhållanden.

Vanliga frågor: Bishkek jämfört med San Francisco

Är Bishkek eller San Francisco dyrare?
San Francisco är dyrare, med ett levnadskostnadsindex på 96 jämfört med 20 för Bishkek.
Hur mycket billigare är Bishkek än San Francisco?
Att bo i Bishkek är ungefär 79% billigare än San Francisco, baserat på deras samlade levnadskostnadsindex.
Vad är skillnaden i levnadskostnader mellan Bishkek och San Francisco?
Bishkek får 20 av 100 i vårt levnadskostnadsindex, medan San Francisco får 96 — där New York City är 100.