Chisinau
New York

Chisinau vs New York — Jämförelse av levnadskostnader

Chisinau
Moldova
VS
New York
United States
Uppskattade genomsnittliga levnadskostnader är ~624% lägre i Chisinau

Chisinau

$580

genomsn. månadskostnad

Befolkning

700,000

Säkerhet

52/100

Kvalitet

40/100

Kostnad
25
Säkerhet
52
Liv
40

New York

$4,200

genomsn. månadskostnad

Befolkning

8,336,817

Säkerhet

55/100

Kvalitet

62/100

Kostnad
100
Säkerhet
55
Liv
62

Data senast uppdaterad:

Jämför Två Städer

Uppskattade genomsnittliga levnadskostnader är ~624% lägre i Chisinau

Övergripande Jämförelse av Månadskostnad

Chisinau

$580

uppskattad per månad

New York

$4,200

uppskattad per månad

Skillnad

+624.1%

Månatliga besparingar

$3,620

Årliga besparingar

$43,440

Siffrorna som visas är uppskattade genomsnitt för allmänna jämförelseändamål och kanske inte återspeglar individuella utgiftsmönster.

Kostnadsjämförelse per Kategori

Månatliga genomsnitt sida vid sida

Uppskattad Löneäkvivalens (Informativ)

Vad du skulle behöva tjäna för samma livsstil

Denna beräkning ger en uppskattad jämförelse baserad på genomsnittliga levnadskostnader och utgör inte finansiell eller arbetsrättslig rådgivning.

$/year (USD)

$543,103

+$468,103/year (USD)

Löneäkvivalenssiffror är endast illustrativa uppskattningar och bör inte användas för anställning, förhandling eller finansiella planeringsbeslut.

Detaljerad Kategorinedbrytning

Prisjämförelse artikel för artikel i 7 kategorier

ArtikelChisinauNew YorkSkillnad
1-rumslägenhet (Centrum)(per månad)
$320.00$3,450.00
+978.1%
1-rumslägenhet (Utanför Centrum)(per månad)
$200.00$2,200.00
+1000.0%
3-rumslägenhet (Centrum)(per månad)
$550.00$6,500.00
+1081.8%
3-rumslägenhet (Utanför Centrum)(per månad)
$350.00$3,800.00
+985.7%
ArtikelChisinauNew YorkSkillnad
Måltid på Billig Restaurang(per måltid)
$4.50$25.00
+455.6%
Middag för 2 på Medelklass Restaurang(per måltid)
$22.00$110.00
+400.0%
Meny på McDonald's(per måltid)
$4.50$12.00
+166.7%
Mjölk (1 liter)(per liter)
$0.90$1.45
+61.1%
Bröd (500g)(per limpa)
$0.40$4.20
+950.0%
Ris (1 kg)(per kg)
$1.00$5.50
+450.0%
Ägg (12 st.)(per dussin)
$1.60$4.80
+200.0%
Kycklingbröst (1 kg)(per kg)
$4.50$14.50
+222.2%
Äpplen (1 kg)(per kg)
$1.00$6.20
+520.0%
Bananer (1 kg)(per kg)
$1.20$2.10
+75.0%
ArtikelChisinauNew YorkSkillnad
Månadskort Kollektivtrafik(per månad)
$8.00$132.00
+1550.0%
Enkelbiljett (Lokaltrafik)(per resa)
$0.20$2.90
+1350.0%
Taxistart (Normaltaxa)(grundavgift)
$0.80$3.50
+337.5%
Taxi 1 km (Normaltaxa)(per km)
$0.30$2.20
+633.3%
Bensin (1 liter)(per liter)
$1.10$1.05
-4.5%
ArtikelChisinauNew YorkSkillnad
Grundläggande Tjänster (85m²)(per månad)
$65.00$190.00
+192.3%
Mobilabonnemang(per månad)
$5.00$55.00
+1000.0%
Internet (60 Mbps+)(per månad)
$8.00$68.00
+750.0%
ArtikelChisinauNew YorkSkillnad
Läkarbesök(per besök)
$12.00$250.00
+1983.3%
Tandläkarbesök(per besök)
$15.00$200.00
+1233.3%
Receptbelagda Läkemedel (snitt)(per recept)
$4.00$55.00
+1275.0%
ArtikelChisinauNew YorkSkillnad
Gymkort (månadsvis)(per månad)
$22.00$95.00
+331.8%
Biobiljett(per biljett)
$4.00$18.00
+350.0%
Cappuccino(per kopp)
$1.80$5.50
+205.6%
Öl (0.5l) på Restaurang(per glas)
$1.50$9.00
+500.0%
ArtikelChisinauNew YorkSkillnad
Jeans (Levi's)(per par)
$38.00$55.00
+44.7%
Sommarklänning (Kedjebutik)(per styck)
$20.00$42.00
+110.0%
Löparskor (Nike, Adidas)(per par)
$55.00$95.00
+72.7%

Kategorivärden är aggregerade uppskattningar och kan variera beroende på stadsdel, livsstil och marknadsförhållanden.

Vanliga frågor: Chisinau jämfört med New York

Är Chisinau eller New York dyrare?
New York är dyrare, med ett levnadskostnadsindex på 100 jämfört med 25 för Chisinau.
Hur mycket billigare är Chisinau än New York?
Att bo i Chisinau är ungefär 75% billigare än New York, baserat på deras samlade levnadskostnadsindex.
Vad är skillnaden i levnadskostnader mellan Chisinau och New York?
Chisinau får 25 av 100 i vårt levnadskostnadsindex, medan New York får 100 — där New York City är 100.