London
Nha Trang

London vs Nha Trang — Jämförelse av levnadskostnader

London
United Kingdom
VS
Nha Trang
Vietnam
Uppskattade genomsnittliga levnadskostnader är ~81% lägre i Nha Trang

London

$3,850

genomsn. månadskostnad

Befolkning

8,982,000

Säkerhet

55/100

Kvalitet

70/100

Kostnad
92
Säkerhet
55
Liv
70

Nha Trang

$750

genomsn. månadskostnad

Befolkning

450,000

Säkerhet

72/100

Kvalitet

58/100

Kostnad
24
Säkerhet
72
Liv
58

Data senast uppdaterad:

Jämför Två Städer

Uppskattade genomsnittliga levnadskostnader är ~81% lägre i Nha Trang

Övergripande Jämförelse av Månadskostnad

London

$3,850

uppskattad per månad

Nha Trang

$750

uppskattad per månad

Skillnad

-80.5%

Månatliga besparingar

$3,100

Årliga besparingar

$37,200

Siffrorna som visas är uppskattade genomsnitt för allmänna jämförelseändamål och kanske inte återspeglar individuella utgiftsmönster.

Kostnadsjämförelse per Kategori

Månatliga genomsnitt sida vid sida

Uppskattad Löneäkvivalens (Informativ)

Vad du skulle behöva tjäna för samma livsstil

Denna beräkning ger en uppskattad jämförelse baserad på genomsnittliga levnadskostnader och utgör inte finansiell eller arbetsrättslig rådgivning.

$/year (USD)

$14,610

-$60,390/year (USD)

Löneäkvivalenssiffror är endast illustrativa uppskattningar och bör inte användas för anställning, förhandling eller finansiella planeringsbeslut.

Detaljerad Kategorinedbrytning

Prisjämförelse artikel för artikel i 7 kategorier

ArtikelLondonNha TrangSkillnad
1-rumslägenhet (Centrum)(per månad)
$2,200.00$300.00
-86.4%
1-rumslägenhet (Utanför Centrum)(per månad)
$1,550.00$170.00
-89.0%
3-rumslägenhet (Centrum)(per månad)
$3,900.00$650.00
-83.3%
3-rumslägenhet (Utanför Centrum)(per månad)
$2,600.00$380.00
-85.4%
ArtikelLondonNha TrangSkillnad
Måltid på Billig Restaurang(per måltid)
$18.00$1.50
-91.7%
Middag för 2 på Medelklass Restaurang(per måltid)
$80.00$12.00
-85.0%
Meny på McDonald's(per måltid)
$9.00$4.00
-55.6%
Mjölk (1 liter)(per liter)
$1.30$1.30
0.0%
Bröd (500g)(per limpa)
$1.40$0.75
-46.4%
Ris (1 kg)(per kg)
$1.80$0.65
-63.9%
Ägg (12 st.)(per dussin)
$3.20$1.35
-57.8%
Kycklingbröst (1 kg)(per kg)
$8.50$3.40
-60.0%
Äpplen (1 kg)(per kg)
$2.50$3.00
+20.0%
Bananer (1 kg)(per kg)
$1.40$0.75
-46.4%
ArtikelLondonNha TrangSkillnad
Månadskort Kollektivtrafik(per månad)
$185.00$6.00
-96.8%
Enkelbiljett (Lokaltrafik)(per resa)
$3.50$0.20
-94.3%
Taxistart (Normaltaxa)(grundavgift)
$4.50$0.40
-91.1%
Taxi 1 km (Normaltaxa)(per km)
$2.20$0.38
-82.7%
Bensin (1 liter)(per liter)
$1.85$0.95
-48.6%
ArtikelLondonNha TrangSkillnad
Grundläggande Tjänster (85m²)(per månad)
$250.00$55.00
-78.0%
Mobilabonnemang(per månad)
$25.00$5.00
-80.0%
Internet (60 Mbps+)(per månad)
$38.00$9.00
-76.3%
ArtikelLondonNha TrangSkillnad
Läkarbesök(per besök)
$75.00$10.00
-86.7%
Tandläkarbesök(per besök)
$95.00$15.00
-84.2%
Receptbelagda Läkemedel (snitt)(per recept)
$12.00$4.00
-66.7%
ArtikelLondonNha TrangSkillnad
Gymkort (månadsvis)(per månad)
$55.00$16.00
-70.9%
Biobiljett(per biljett)
$16.00$3.00
-81.2%
Cappuccino(per kopp)
$4.50$1.40
-68.9%
Öl (0.5l) på Restaurang(per glas)
$7.50$0.70
-90.7%
ArtikelLondonNha TrangSkillnad
Jeans (Levi's)(per par)
$78.00$30.00
-61.5%
Sommarklänning (Kedjebutik)(per styck)
$42.00$15.00
-64.3%
Löparskor (Nike, Adidas)(per par)
$95.00$62.00
-34.7%

Kategorivärden är aggregerade uppskattningar och kan variera beroende på stadsdel, livsstil och marknadsförhållanden.

Vanliga frågor: London jämfört med Nha Trang

Är London eller Nha Trang dyrare?
London är dyrare, med ett levnadskostnadsindex på 92 jämfört med 24 för Nha Trang.
Hur mycket billigare är Nha Trang än London?
Att bo i Nha Trang är ungefär 74% billigare än London, baserat på deras samlade levnadskostnadsindex.
Vad är skillnaden i levnadskostnader mellan London och Nha Trang?
London får 92 av 100 i vårt levnadskostnadsindex, medan Nha Trang får 24 — där New York City är 100.