New York
Valencia

New York vs Valencia — Jämförelse av levnadskostnader

New York
United States
VS
Valencia
Spain
Uppskattade genomsnittliga levnadskostnader är ~66% lägre i Valencia

New York

$4,200

genomsn. månadskostnad

Befolkning

8,336,817

Säkerhet

55/100

Kvalitet

62/100

Kostnad
100
Säkerhet
55
Liv
62

Valencia

$1,450

genomsn. månadskostnad

Befolkning

800,000

Säkerhet

68/100

Kvalitet

76/100

Kostnad
52
Säkerhet
68
Liv
76

Data senast uppdaterad:

Jämför Två Städer

Uppskattade genomsnittliga levnadskostnader är ~66% lägre i Valencia

Övergripande Jämförelse av Månadskostnad

New York

$4,200

uppskattad per månad

Valencia

$1,450

uppskattad per månad

Skillnad

-65.5%

Månatliga besparingar

$2,750

Årliga besparingar

$33,000

Siffrorna som visas är uppskattade genomsnitt för allmänna jämförelseändamål och kanske inte återspeglar individuella utgiftsmönster.

Kostnadsjämförelse per Kategori

Månatliga genomsnitt sida vid sida

Uppskattad Löneäkvivalens (Informativ)

Vad du skulle behöva tjäna för samma livsstil

Denna beräkning ger en uppskattad jämförelse baserad på genomsnittliga levnadskostnader och utgör inte finansiell eller arbetsrättslig rådgivning.

$/year (USD)

$25,893

-$49,107/year (USD)

Löneäkvivalenssiffror är endast illustrativa uppskattningar och bör inte användas för anställning, förhandling eller finansiella planeringsbeslut.

Detaljerad Kategorinedbrytning

Prisjämförelse artikel för artikel i 7 kategorier

ArtikelNew YorkValenciaSkillnad
1-rumslägenhet (Centrum)(per månad)
$3,450.00$800.00
-76.8%
1-rumslägenhet (Utanför Centrum)(per månad)
$2,200.00$550.00
-75.0%
3-rumslägenhet (Centrum)(per månad)
$6,500.00$1,400.00
-78.5%
3-rumslägenhet (Utanför Centrum)(per månad)
$3,800.00$950.00
-75.0%
ArtikelNew YorkValenciaSkillnad
Måltid på Billig Restaurang(per måltid)
$25.00$12.00
-52.0%
Middag för 2 på Medelklass Restaurang(per måltid)
$110.00$45.00
-59.1%
Meny på McDonald's(per måltid)
$12.00$9.00
-25.0%
Mjölk (1 liter)(per liter)
$1.45$1.00
-31.0%
Bröd (500g)(per limpa)
$4.20$1.10
-73.8%
Ris (1 kg)(per kg)
$5.50$1.20
-78.2%
Ägg (12 st.)(per dussin)
$4.80$2.20
-54.2%
Kycklingbröst (1 kg)(per kg)
$14.50$7.00
-51.7%
Äpplen (1 kg)(per kg)
$6.20$1.80
-71.0%
Bananer (1 kg)(per kg)
$2.10$1.40
-33.3%
ArtikelNew YorkValenciaSkillnad
Månadskort Kollektivtrafik(per månad)
$132.00$42.00
-68.2%
Enkelbiljett (Lokaltrafik)(per resa)
$2.90$1.50
-48.3%
Taxistart (Normaltaxa)(grundavgift)
$3.50$2.50
-28.6%
Taxi 1 km (Normaltaxa)(per km)
$2.20$1.10
-50.0%
Bensin (1 liter)(per liter)
$1.05$1.65
+57.1%
ArtikelNew YorkValenciaSkillnad
Grundläggande Tjänster (85m²)(per månad)
$190.00$130.00
-31.6%
Mobilabonnemang(per månad)
$55.00$18.00
-67.3%
Internet (60 Mbps+)(per månad)
$68.00$32.00
-52.9%
ArtikelNew YorkValenciaSkillnad
Läkarbesök(per besök)
$250.00$30.00
-88.0%
Tandläkarbesök(per besök)
$200.00$40.00
-80.0%
Receptbelagda Läkemedel (snitt)(per recept)
$55.00$6.00
-89.1%
ArtikelNew YorkValenciaSkillnad
Gymkort (månadsvis)(per månad)
$95.00$35.00
-63.2%
Biobiljett(per biljett)
$18.00$8.50
-52.8%
Cappuccino(per kopp)
$5.50$2.00
-63.6%
Öl (0.5l) på Restaurang(per glas)
$9.00$4.00
-55.6%
ArtikelNew YorkValenciaSkillnad
Jeans (Levi's)(per par)
$55.00$72.00
+30.9%
Sommarklänning (Kedjebutik)(per styck)
$42.00$30.00
-28.6%
Löparskor (Nike, Adidas)(per par)
$95.00$78.00
-17.9%

Kategorivärden är aggregerade uppskattningar och kan variera beroende på stadsdel, livsstil och marknadsförhållanden.

Vanliga frågor: New York jämfört med Valencia

Är New York eller Valencia dyrare?
New York är dyrare, med ett levnadskostnadsindex på 100 jämfört med 52 för Valencia.
Hur mycket billigare är Valencia än New York?
Att bo i Valencia är ungefär 48% billigare än New York, baserat på deras samlade levnadskostnadsindex.
Vad är skillnaden i levnadskostnader mellan New York och Valencia?
New York får 100 av 100 i vårt levnadskostnadsindex, medan Valencia får 52 — där New York City är 100.